top of page

Ulubione auta złodziei w 2021 roku. Dominują „japończyki” i „koreańczyki”

2022/01/25 10:48

W 2021 r. z powodu kradzieży wyrejestrowano w Polsce 7098 aut – wynika z danych zebranych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Choć liczba kradzieży utrzymuje się od lat na zbliżonym poziomie, ubiegły rok przyniósł zmiany w rankingu najczęściej kradzionych modeli. Tym razem łupem złodziei padały najczęściej auta rodem z Japonii i Korei Południowej.

op.jpg
Przezroczysty_edited.png

Liczba aut wyrejestrowanych z powodu kradzieży z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów była o niespełna 3 proc. wyższa niż rok wcześniej. Od kilku lat łupem złodziei pada niezmiennie ok. 7 tys. samochodów osobowych i dostawczych.

Dla porównania to ponad dziesięciokrotnie mniej od rekordowego pod tym względem 1999 r., kiedy z bazy CEP z powodu kradzieży wyrejestrowano 71 543 samochody osobowe i dostawcze.

Przezroczysty.png

„Japończyki” i „koreańczyki” kradzione najczęściej

 

Jeszcze w 2020 r. z parkingów i garaży najczęściej kradziono audi a4 – najpopularniejszy w Polsce model wśród samochodów używanych. W 2021 r. liczba kradzieży tego modelu spadła w skali roku o 17 proc. Na czoło wysunął się inny popularny nad Wisłą model – toyota corolla. Najczęściej sprzedawany przez salony samochodowe model w 2021 r. był w tym samym czasie wyrejestrowywany 214 razy z powodu kradzieży.

Całe podium należało do przedstawicieli japońskiej motoryzacji – uzupełniły je SUV-y: toyota rav4 oraz hyundai tucson. Spośród SUV-ów w pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze miejsce dla mitsubishi outlandera. Podobnie jak rok wcześniej nie zabrakło w niej także przedstawiciela samochodów dostawczych – fiata ducato. Znalazła się w niej także najpopularniejsza w 2021 r. wśród polskich klientów indywidualnych toyota yaris.

Jak wynika z analizy IBRM Samar, o ile jednak toyota yaris znajdowała popyt wśród złodziei, o tyle drugi najpopularniejszy model wśród polskich klientów indywidualnych – dacia duster – już niekoniecznie. Z powodu kradzieży w 2021 r. wyrejestrowano siedem egzemplarzy tego rumuńskiego modelu.

Co czwarte auto wyrejestrowane w Warszawie

Z powodu kradzieży najczęściej wyrejestrowywano auta 3- oraz 2-letniej wyprodukowane w latach 2018-2019. Stanowiły one blisko jedną trzecią wszystkich wyrejestrowanych z powodu kradzieży aut w 2021 r.

Tradycyjnie najczęściej wyrejestrowywano auta z mazowieckimi tablicami rejestracyjnymi (40 proc.). W samej Warszawie skradziono 1801 aut, czyli ponad jedną czwartą.

źródło: bankier.pl

bottom of page